Uređaji za ventilaciju koji su smešteni u prozoru u skladu su sa zakonima građevinske fizike.
Takođe oni zadovoljavaju različite zahteve korisnika u pogledu udobnosti. Zadovoljeni su takođe i propisi o zvučnoj izolaciji prozora koji se odnose na uređaje za ventilaciju u prozorima.
Zbog revidiranih Nemačkih standarda 1946-6(1) alternativna rešenja su potrebna da bi obezbedila razmena vazduha u stambenim zgradama i da bi se zadovoljila odgovarajuća pravila i propisi. Novi DIN 1946-6 određuje četiri nivoa:
1.) ventilacija za kontrolu vlažnosti
2.) smanjenjena ventilacija
3.) nominalna ventilacija
4.)intenzivna ventilacija
Ventilacija za kontrolu vlage je neophodna zbog toga što se nepropusnost vazduha kod zgrada poboljšala tokom godina. Neophodno je proveriti da li budući projekti izgradnje/rekonstrukcije zahtevaju ugradnju tehničkih ventilacionih sistema. Jedna opcija bi bila prozorski ventilacioni uređaj koji je integrisan ili postavljen na prozorsku jedinicu. Međutim mora se imati na umu da kombinacija ventilacionih uređaja sa prozorom ili fasadama ima direktan uticaj na ostale karakteristike prozora i fasade. Kao što je na primer zvučna izolacija.
Ventilacija za kontrolu vlage
Dizajn ventilacionih sistema je zasnovan na različitim parametrima kao što su životni prostor, tip korisnika jedinice, vetar u regionu, nivo toplotne izolacije i nivo razmene vazduha. Na osnovu DIN 1964-6 u okviru istraživačkog projekta „Preporuke za korišćenje prozorskog uređaja za ventilaciju“ određena je stopa protoka vazduha kod ventilacionih uređaja za kontrolu vlage.
Prilikom istraživanja uzet je prozorski ventilacioni uređaj koji se koristi u tipičnim situacijama stanovanja i tipičnim uslovima okoline. Dobijeni rezulatati su upotrebljeni za sastavljanje preporuka za korišćenje ventilacionih uređaja ove vrste na stambenim zgradama.
Slika ilustruje premer ovih vodiča za vrednosti „ Ventilacija za kontrolu vlage – slobodna ventilacija – locirana tako da je izložena jakom vetru (dakle 4 Pa diferencijalni pritisak) – na jednom spratu“. Na slici je prikazana potrebna stopa strujanja vazduha koja je u vezi sa životnim prostorom i nivoom toplotne izolacija. Ove vrednosti za potrebnu stopu protoka vazduha mora da se podele između svih prozorskih ventilacionih uređaja u stanu. Ukoliko su karakteristike proizvoda prozorskog ventilacionog uređaja u saglasnosti sa vrednostima navedenim u ift Vodiču LU-01/1 (4), mogu direktno da se koriste za verifikaciju.
Za određivanje protoka vazduha za slobodnu ventilaciju i zvučnu izolaciju, računarski alati su određeni i dostupni su na ift Rosehnheim website.
Ventilacioni uređaj za prozor
Postoje različite kategorije prozorskih ventilacija. Za jedinstvenu klasifikaciju karakteristika uređaja za prozorsku ventilaciju, postoji ift Vodič (4) koji postavlja jedinstvena pravila i propise.
Prikazana tabela je lista relevatnih vrednosti karakteristika za „protok vazduha“ i „zvučnu izolaciju“.
Tabela: Vrednosti karakteristika za stopu protoka vazduha i zvučnu izolaciju ventilacionih uređaja za prozore
Karakteristike uređaja za ventilaciju u prozoru
Međuzavisnost performansi i karakteristika ventilacije i zvučne izolacije je sasvim očigledna. Da bi ispitali uređaje za prozorsku ventilaciju koji su trenutno dostupni na tržištu rađeni su opsežni testovi u laboratorijama instituta ift rosenheim koji su takođe i analizirani u vezi sa karakteristikama ventilacije i zvučne izolacije.
Većina testova se odnosi na prozore sa staklima koja imaju visoke performanse zvučne izolacije
(Rw,P,Glass =49 dB). Karakteristika zvučne izolacije i protoka vazduha uređaja za prozorsku ventilaciju su prikazana u direktnom poređenju jedan sa drugim. Podaci su dobijeni testiranjem identičnih uzoraka. Podaci o smanjenju zvučne izolacije kod ventilacionog uređaja koji je integrisan u ram su uneseni kao individualni podaci za EN 12354-3.
Analize pokazuju da u zavisnosti od protoka vazduha, uređaji za ventilaciju koji kontrolišu vlagu, smanjuju zvučnu izolaciju sa 46 dB na prosečno 43 dB i 39 dB. Veća stopa protoka vazduha se može postići korišćenjem integrisanih ili ugrađenih ventilacionih uređaja.
Dr. Joachim Hessinger
ift Rosenheim