Jeftina reciklaža aluminijumskog otpada

Na današnjem tržištu gde postoji velika konkurencija aluminijumskih livnica, reciklaža otpada zahteva efikasan predtretman da bi se postigao visoki kvalitet metala i brzi povratak investiranog novca , smanjenje troškova i povećanje produktivnosti

Kao što svi znaju uspeh procesa topljenja zavisi od fizičkih karakteristika i prirode otpada, efikasnosti opreme koja se koristi u predtretmanu, sve to je bitno da bi se postigle dobre karakteristike metala i povratak uloženog novca.

Ovo je naročito bitno kada se reciklira mašinski obrađeni otpad, čak i mali ostatak vode/ulja rastvorljive tečnosti ima veliki uticaj na karakteristike metala.

Jeftin predtretman

Mašinski obrađen aluminijumski otpad podleže predtretmanu pre nego što počne proces njegovog topljenja. Oprema za predtretman se sastoji iz sledećeg :

-Obrtna drobilica otpada, da bi se postigla jednaka veličina otpada.

-Centrifugalni separator da bi se smanjilo korišćenje vode i rashladnih sredstava

-Magnetni separator da bi eliminisali delovi od gvožđa.

-Gasna obrtna peć za sušenje otpada i kontrolu dima.

Sistem za sušenje otpada

Savremeni sistemi za sušenje aluminijumskog otpada su konstruisani tako da se prilikom procesa sušenja minimalno koriste  gorivo uz malu emisiju štetnih gasova.

Sušenje obuhvata obrtnu peć i obavlja se na sledeći način:

  • Indirektnim sistemom grejanja, preko centralne cevi i recirkulaciog sistema koji ima suprotan tok.
  • Sagorevanje je produženo da bi se smanjilo zagađivanje okoline.
  • Negativni kontrolor pritiska sa prinudnim usisavanjem je unutar sistema, tako da nemože doći do gubljenja gasova kroz sistem.
  • Recirkulacija visoke temperature se obavlja preko međuprostornog centrifugalnog prečistača

Proces čišćenja otpada se obavlja u dva stadijuma:

  1. Prvi stadijum je čišćenje isparljivih organskih smesa (VOC) sa površine otpada i to tako što one prelaze u gasovito stanje. Prilikom ovog procesa su niže temperature i niži je nivo kiseonika . Sva voda koja se nalazi unutar otpada isparava pre ulaska otpada u peć tako da nemože da utiče na temperaturu peći. To su osobine protivstrujnog sistema peći.
  2. Drugi stadijum čišćenja je uklanjanje ugljenikovog otpada i njegovih ostataka sa površine otpada. Da bi se uklonio ugljenik on mora da se pretvori u ugljen monoksid korišćenjem slobodnog kiseonika iz atmosfere . Za ovaj proces je potreban kiseonik i visoka temperatura. Temperatura bi trebalo da bude ispod tačke oksidacije otpada koja se smatra da je 5400

Pražnjenje peći

Temperatura prilikom pražnjenja peći je strogo kontrolisana sa bi se obezbedio čist finalni proizvod. Unutrašnja cev deluje kao jednostavni izmenjivač toplote tako što povećava toplotu otpada a omogućava i hlađenje peći ispuštanjem gasova. Ova cev takođe štiti otpad od visokih temperatura gasova koje bi mogle da dovedu do njegove oksidacije.Gasovi ulaze u unutrašnju cev i posle toga se temperatura u peći smanjuje ispod 6000C.

Brzina peći

Brzina obrtne peći je prilagođena pogonskom motoru peći.

Kontrola pritiska u peći

Peć za sušenje mora da radi na umanjenom negativnom pritisku da bi se obezbedilo da gasovi ostanu unutar sistema i da vazduh ne uđe u bubanj peći. Kontrola pritiska daje odlične rezultate i operatori mogu da podese parametre procesa na nivo isparavanja organskih smesa  (VOC). Temperatura posle postepenog sagorevanja mora biti kontrolisana da bi se osigurala minimalna emisija štetnih gasova u atmosferu.Temperatura posle postepenog sagorevanja se kontroliše preko sistema koji kontroliše temperaturu gasova. Isparavanje organskih smesa (VOC) se omogućava unutar peći i to postepenim sagorevanjem. Ovim se postiže smanjenjeno zagrevanje jer isparavanje organskih smesa (VOC) se koristi da se obezbedi dodatna toplota.

ALUSWIRLER- proces topljenja otpada

Osušeni i vrući otpad se potom topi u ALUSWIRLER komori. ALUSWIRLER je „srce“ sistema za potapanje. Otpad se topi tako što se  kombinuje recirkulacija topljenog metala i toplotna inercije livenja. Recirkulacija topljenog metala se postiže pomoću električno vođene mehaničke pumpe.

ALUSWIRLER komora je pričvršćena za glavnu grejnu komoru, i povezana je sa njom preko dva kanala i tako je obezbeđena recirkulacija otpoljenog metala u obe komore preko sistema mehaničke pumpe. Radno kolo pumpe, glavna i vorteks komora su od keramike. Osnovna i vortex komora su montirane i fiksirane unutar ALUSWIRLER komore kao kompletna linija.

Posle rotacije, pomoću jake struje materijal trenutno ulazi unutar tople metalne vortex komore. Ovaj proces je veoma brz tako da je materijal potpuno otopljen pre ulaska u komoru za čuvanje unutar peći za topljenje. Brzina topljenja metala je strogo kontrolisana da bi se izbegla nepotrebna oksidacija, tako da se prilikom procesa topljenja postižu uvek jednaki rezultati. Tako da se izbegava nepotrebno oštećenje površine i oksidacija.

Odlične karakteristike

Pošto se aluminijumski otpad topi bez korišćenja kiseonika, veoma je mala oksidacija prilikom ovog procesa.

Sistem pumpe i recirkulacije daje ovoj peći još bolje karakteristike kao što su

  • Jednka temperatura tokom celog procesa
  • Dobija se jednak metal
  • Reciklirani metal ima u sebi manje nečistoća
  • Visoka toplotna efikasnost.

Važne činjenice

Činjenice koje moraju da se uzmu u obzir prilikom reciklaže aluminijumskog otpada.

  • Da li se reciklira mašinski obrađenog otpada
  • Da se prilikom ovog procesa što više smanje troškovi
  • Da se nabave dodatni kapaciteti za topljenje metala
  • Da se postigne što brži povratak uloženih investicija
  • Da se što više smanji negativni uticaj livnice na okruženje
  • Da se poboljša produktivnost

Related Posts

Preporučujemo

Subscribe

Trending