Istraživači iz američkog instituta NREL razvili su novu vrstu prozora. U pitanju su prozori koji mogu automatski da promene boju kada dođu u kontakt sa sunčevom svetlošću, odnosno kada se zagreju. Sve u cilju da unutrašnjost objekta ostane hladna. Pored toga imaju i funkciju solarnih panela.
Moramo naglasiti da tehnologija menjanja boje stakla pri toploti nije ništa novo jer se već dugo koristi za stakla na naočarima. Usvojena je i tehnologija za proizvodnju prozirnih solarnih ćelija koje su toliko efikasne da se mogu ugraditi u prozore. Stručnjaci sa instituta NREL su jednostavno uspeli da obe vrste tehnologija ugrade u jedan prozor. Tako sada “termohromno-fotonaponska” tehnologija u novim prozorima koristi sunčevu svetlost za menjanje boje pri zagrevanju kako bi se blokirao odsjaj i smanjila potreba za hlađenjem uz konstantno skupljanje energije.
“Tajna” je u tankom filmu od perovskita umetnutog između dva staklena panela, između kojih se ubrizgava i rastvarač u formi pare. Kada je vlažnost niska, perovskit ostaje proziran, omogućavajući da kroz prozor normalno ulazi svetlost. Međutim, na određenim temperaturama para uzrokuje da se kristali perovskita preraspodele, prvo u lanac, a zatim u list, pa u kocku. Svaki novi oblik menja boju i blokira ulazak svetlosti do različitog stepena, što za krajnji rezultat ima hladniju unutrašnjost za nekoliko stepeni.
Interesanto je i da kod promene boja počinje proizvodnja električne energije. Kada staklo dostigne temperaturu između 35 i 46°C prozori počinju da menjaju boje – od prozirne do žute, narandžaste, crvene i smeđe, za oko sedam sekundi. To je prilično poboljšanje u odnosu na raniji prototip koji je razvio tim sa NREL-a i koji je išao od prozirne i jedne crvenkasto-smeđe boje tek pri dostizanju temperature od 65,5 do 79,4°C za šta je trebalo tri minuta.
Nova vrsta prozora mogla bi da smanji potrebu za klima uređajima i uštedi energiju. Iz tima kažu da bi se prototip prozora koji koristi novu tehnologiju mogao razviti u roku od godinu dana.