LAJSNA IDE U PENZIJU

Tehnologija proizvodnje PVC prozora sa lepljenim spojevima Prozori sa lepljenim spojevima isključuju potrebu korišćenja lajsne za zastakljivanje, što prozoru daje izgled kompletnog zastakljenja, odnosno krilo prozora je nevidljivo sa spoljne strane. Ovakvo zastakljenje omogućuje arhitektama i projektantima mnogo više slobode u projektovanju spoljnog izgleda objekta, a krajnjim korisnicima mnogo više svetlosti u prostorijama

Sve do današnjih dana tehnologija lepljenja nije bila primenljiva u proizvodnji PVC prozora. Tek pre nekoliko godina uz primenu novih, savremenih lepkova moguće je iskoristiti prednosti ove tehnologije i napraviti PVC prozore sa lepljenim spojevima koji bi trebalo da budu bolji od prozora konvencionalnog načina izrade. Uz izgled koji obeležava maksimalna moguća površina stakla, dolaze i odlične tehničko-tehnološke karakteristike, koje se između ostalog ogledaju u boljim termoizolacionim spojevima, boljoj nosivosti, maksimalnom prolasku svetla i boljom protivprovalnom zaštitom.

 Primena silikonskih lepkova

Partnerstvo između kompanija koje proizvode silikonske lepkove i renomiranih proizđača PVC profila za prozore i vrata, rezurtiralo je nastankom ovog zanimljivog sistema u proizvodnji PVC stolarije.

Ovaj sistem u praksi koristi tehnologiju lepljenih spojeva. Zahvaljujući primeni novih visokokvalitetnih lepila ostvaruje se spoj između stakla, silikonskog lepila i PVC okvira, koji je elastičan uz obezbeđenu visoku nosivost, i to bez čeličnog ojačanja u PVC profilu. Značajne prerdnosti  ovakvih spojeva su, između ostalih, bolja termoizolaciona svojstva, maksimalna moguća staklena površina uz visok prolaz svetlosti i obezbeđena protivprovalna zaštita. Kod ovog sistema u potpunosti je iskoriščena tehnologija lepljenih spojeva u cilju obezbeđenja niza prednosti u smislu istovremenog zadovoljenja normi građevinske fizike i vizuelnih kriterijuma.

Karakteristika ovog sistema je lepljeni spoj između stakla i PVC profila. Između PVC profila krila i termoizolacionog stakla nalazi se sloj visokonosivog, elastičnog lepila koje prenosi sile opterećenja koje deluju na okvir prozorskog krila. Iz tog razloga profil krila od PVC-a nije potrebno ojačavati čeličnim ojačanjem, istovremeno dozvoljavajući da profil krila bude minimalnih dimenzija poprečnog preseka i samim tim estetski lepši.

Nakon višegodišnjeg ispitivanja prozora ovog sistema u uslovima eksplatacije (krilo prozora je otvarano uz dopunsko opterećenje od 100kp), nisu zabeleženi nikakvi problemi  u funkcionisanju prozora ni u promeni geometrije prozora.

Zbog toga ovakvi prozori, takođe, isključuju potrebu korišćenja lajsne za zastakljivanje, što prozoru daje izgled kompletnog zastakljenja, odnosno krilo prozora je nevidljivo sa spoljne strane. Ovakvo zastakljenje omogućuje  arhitektama i projektantima mnogo više slobode u projektovanju spoljnog izgleda objekta, a krajnjim korisnicima mnogo više svetlosti u prostorijama.

Fasade objekata izrađenih od ovakvih PVC elemenata zahvaljujući strukturnom lepljenju staklenih površina sa spoljne strane objekta vidni su samo PVC profili okvira prozora i prečki, dok su profili krila prozora koji se otvaraju nevidljivi. Ovim je ostvarena davnašnja želja arhitekta da po potrebi mogu bilo gde na fasadi postave przore koji se otvaraju (za potreba ventilacije, pranje prozora, izlaza za slučaj opasnosti  i sl.), a da pri tom sačuvaju lep estetski izgled fasade objekta.

Tehnologija lepljenja na najvišem nivou

Strukturalno ostakljenje ili spajanje stakla i nosećih elementa visokokvalitetnim lepkovima je, kao metod pri izradi fasada, u primeni već nekoliko decenija. Fasade najviših zgrada sveta izgrađene su od teških samonosećih staklenih panela montiranih uz primenu tehnike lepljenja. Od svetski poznatih to su, na primer: Bujr al Arab, Petronas Towers i London Eye. Već deceniju ovi objekti pouzdano izdržavaju sve uticaje kojima su izloženi.

Related Posts

Preporučujemo

Subscribe

Trending