Ko, kako i gde može da carini robu po pojednostavljenom izvoznom ili uvoznom postupku?

POLA SATA ZA CARINU Preduzeće koje izvozi ili uvozi po pojednostavljenom carinskom postupku završava carinjene robe za 30 minuta, a osim uštede vremena, firma smanjuje razne troškove u odnosu na sadašnji redovni postupak. Ovo je omogućeno uredbama o pojednostavljenom izvoznom i uvoznom postupku u prostorijama firme

– Da bi firma dobila dozvolu da posluje u režimu pojednostavljenog carinskog postupka prvo carina vrši kontrolu 60 dana u toj firmi da li firma ispunjava sve uslove. Pojednostavljeni izvozni postupak u prostoru pošiljaoca, pojednostavljeni uvozni postupak u prostoru primaoca i pojednostavljeni carinski postupak na osnovu fakture moguće obavljati i van radnog vremena carinarnica, u dane vikenda i državnih praznika, uz prethodnu blagovremenu najavu nadležnoj carinarnici.

Pojednostavljeni izvozni postupak u prostoru pošiljaoca

 Fokus kod pojednostavljenog izvoznog postupka je na preduzeću odnosno proverava se da li ono ima sve mogućnosti za ovakav vid carinjenja. Sama kompanija radi kontrolu svog kamiona pre carinske kontrole. Kamioni sa robom su smešteni u krugu fabrike i spremni su za izvoz. Popunjenu jedinstvenu carinsku ispravu firma elektronskim putem šalje carini, nakon provere koja traje 30 minuta preduzeće će dobiti putem mejla povratno obaveštenje odnosno potpisanu deklaraciju, nakon čega roba može da se otprema iz prostora izvoznika direktno na granicu bez odlaska u carinsku ispostavu. A naknadno, posle nekog vremena firma podnosi dopunsku carinsku deklaraciju koja se i dalje dostavlja u pisanoj formi, a ne elektronskoj jer druge institucije koje su zaduženu za tu deklaraciju nemaju elektronski sistem, ovako izgleda postupak carinjena izvoza.

Postupak bez dolaska na carinsku ispostavu izvozniku omogućava da planira vreme, dobro organizuje transport. Pri tome su smanjeni brojni toškovi kao što je recimo “auto dan”. Nekada se dešava da i kada carina dobije carinsku ispravu ali smatra da je iz nekog razloga neregularna pošiljka odmah obustavlja proces i odlazi u kontrolu preduzeća. Ovakav sistem carine je omogućio brži protok robe što se inače traži u Evropskoj uniji jer niko ne želi da posluje sa firmama iz naše zemlje ako izvoz i uvoz idu sporo i ako cene budu veće zbog većih toškova transporta usled dugotrajnih carinskih procedura.

Pojednostavljeni uvozni postupak u prostoru primaoca

Ova procedura je slična kao i prilikom izvoza samo u suprotnom smeru. Dakle, vozilo sa robom nakon granice direktno odlazi u prostorije nosioca odobrenja odnosno firme koja uvozi. Za prispelu robu se sačinjava knjigovodstvena isprava koja se elektronski prosleđuje carinarnici u formi pojednostavljene deklaracije. Ako je dokumentacija u redu, preduzeće će iz nadležne carinske ispostave dobiti elektronskim putem za 30 minuta odobrenje da počne istovar robe. Ako carina proceni da u ispravi nešto nije u redu obustavlja proceduru i odlazi u firmu da proveri regularnost pošiljke. Naknadno u pisanoj formi preduzeće podnosi dopunsku deklaraciju. U carini napominju da se poslovanje svake firme dobro kontroliše tako da retko može doći do nekih problema. Ako na granici carinski službenici procene da je pošiljka ipak sumnjiva i da se ispod prijavljene robe krije i nešto neprijavljeno lako to mogu da provere skenerima.

Pojednostavljeni carinski postupak na osnovu fakture

Ovaj vid carinjenja se primenjuje od 10. oktobra 2010. godine, a odnosi se na firme koje proizvode odnosno izvoze i uvoze najjednostavniju robu odnosno robu koja je nesporna sa stanovništva carinske tarife, porekla i vrednosti. Ovo odnosi na proizvode kao što su šljunak, pesak, ugalj, građevinski blokovi i slično. Roba se otprema iz prostora izvoznika ili doprema u prostore uvoznika u zavisnosti da li je reč o izvozu ili uvozu. Podaci iz fakture se podnose elektronski, a pregled robe se vrši na granici bez odlaska u carinu da se predaju papiri i odlaska u carinsku ispostavu da bi se pregledala roba. Robni promet se u redovnom carinskom postupku obavlja u 90 odsto slučajeva, a pojednostavljen postupak samo u 10 odsto. Cilj Uprave carina je da taj odnos bude 20:80 u korist pojednostavljenog carinskih postupaka.

ROBA VISOKOG RIZIKA

Ne može sva roba da bude u ovoj proceduri jer pojednostavljeni postupak nije predviđen za robu visokog rizika kao što je, recimo oružje, ili roba čiju vrednost je teško utvrditi (npr. proizvodi kineskog porekla), a tu su i novi vidova pojednostavljenih postupaka – za poštanski saobraćaj, povratnu ambalažu, zbirne i ekspresne pošiljke, slobodne zone, elektronski sertifikat, kao i za poreklo robe.

Related Posts

Preporučujemo

Subscribe

Trending