Stigli Nepalci – Gastarbajteri iz zemalja takozvanog Trećeg sveta stigli su i na naše prostore

Prema najnovijim podacima, tokom 2024. godine u Srbiji je izdato skoro 80.000 radnih dozvola stranim državljanima, što predstavlja znatan porast u odnosu na prethodne godine. Najveći broj ovih radnika dolazi iz zemalja poput Rusije, Kine, Indije, Turske i Nepala

Gastarbajteri iz zemalja takozvanog Trećeg sveta stigli su i na naše prostore, dok naši radnici odlaze u zemlje Evropske unije. Ove ekonomsko-radne migracije nisu ni slučajne ni nekontrolisane. Sve je više firmi kojima je osnovna delatnost upravo “uvoz-izvoz” radne snage. 

Strane radnike obično zapošljavaju domaće građevinske firme, ali i javna preduzeća, ipak, koliko ih je ukupno na državnim jaslama, nije poznato. Viđamo ih za volanima gradskih autobusa, na javnim radovima poput kopanja kanala za gas ili kanalizaciju, skupljanja smeća, u specijalizovanim trgovinama, kao dostavu hrane.

Širom Srbije niču konsultantske kuće koje se oglašavaju na društvenim mrežama, a njihova osnovna delatnost je savetovanje i pomoć pri zapošljavanju inostranih državljana u celoj Evropi, ali najviše u zemljama Evropske unije. U njihovo ime raspisuju konkurse i biraju kandidate, pomažu oko izdavanja viza i radnih dozvola, i nude pomoć i savetovanje radnika za što bolju i bržu adaptaciju u lokalnoj sredini. Firme, s druge strane, treba da obezbede dokumentaciju neophodnu za izdavanje vize kandidatu (ugovor o radu i pozivno pismo).

Ove agencije biraju za radnu snagu preko lokalnih partnera iz Indije, Bangladeša, Nepala, Šri Lanke, Filipina, Kameruna, čak i Katara, Egipta, Pakistana. Kako sami kažu, kandidati se u najvećoj meri ubrajaju u nisko ili srednjekvalifikovanu radnu snagu, a oblasti su, pogađate, građevinarstvo, ugostiteljstvo, automobilska industrija, poljoprivreda, prehrambena industrija, zdravstveni sektor i socijalno staranje.

Troškovi angažovanja agencije za posredovanje pri zapošljavanju stranih radnika u Srbiji variraju u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući broj angažovanih radnika, trajanje angažmana i specifične usluge koje agencija pruža. Neke agencije naplaćuju proviziju kao procenat od bruto zarade radnika. Druge agencije mogu imati fiksne troškove po radniku. Neke agencije formiraju cenu usluga na osnovu bruto cene radnog sata, koja uključuje sve poreze, doprinose i proviziju agencije. Ukupan trošak se tada računa množenjem bruto cene po satu sa brojem ostvarenih radnih sati, uz dodatak PDV-a.

Važno je napomenuti da ovi troškovi mogu varirati između različitih agencija i da je preporučljivo direktno kontaktirati odabranu agenciju, kako biste dobili preciznu ponudu prilagođenu vašim specifičnim potrebama.

Radnici iz Nepala često su angažovani u različitim sektorima, uključujući građevinsku i  reciklažnu industriju. Najveći priliv radnika iz ovih zemalja je u velike gradove. Na Kineze smo se navikli koliko i oni na nas, a sve je više restorana kineske hrane, čak i supermarketa s isključivo kineskom prehrambenom robom.

Related Posts

Preporučujemo

Subscribe

Trending