Prozor je jedna od najvažnijih, a za uspešno funkcionisanje građevine i njena najkritičnija kompo-nenta. Uvek je bio i ostaje arhitektonski element koji fasadi daje poseban naglasak i određuje njegov značaj.
Uloga prozora sa obzirom na unutrašnjost građevine menjala se i nadograđivala zavisno od zahteva korisnika prostora. Oblikovala su se načela planiranja prostora koja osiguravaju odgovarajući stepen stambene i radne udobnosti, gde je važna i dnevna odnosno prirodna svetlost i toplotna udobnost u prostoru. Energetski problemi sedamdesetih godina 20. veka upozorili su na loše karakteristike veštačke svetlosti i time povezanu potrošnju energije i toplotno opterećenje prostora, te pripomogli novom vrednovanju prozorskih otvora kao izvora prirodnog svetla.
Pritom su nastale teškoće zbog prevelikih toplotnih gubitaka kroz takve prozore. Posebno su reprezentativne građevine imale visoke troškove grejanja i teškoće sa postizanjem zadovoljavajuće stambene i radne udobnosti u prostorima, što je smanjilo oduševljenje upotrebom stakla u građevinama. Energetska kriza je imala sa time povezan i pozitivan efekat koji se iskazao izuzetnim razvojem tehnologije prozora i njihovih pojedinih delova: okvira, zastakljenja, okova i dihtunga.

Oblik i veličina prozora
Osnova građevine i zahtevi za prirodnim osvetljenjem prostora uzrokuju oblik i veličinu prozora. Od njih zavisi kakva je statička uloga prozora, kakav je način ugradnje odnosno pričvršćenja prozora, kakav je način otvaranja moguće izabrati i koliko je veliko pojedino prozorsko krilo odnosno pojedina zastakljena površina, kakav je okov potrebno ugraditi i koji se materijali mogu uzeti u obzir za krilo, a koji za okvir. Čak i izabrana boja utiče na izbor materijala za prozorski okvir i krilo. Dodatni kriterijumi, koji uslovljavaju konkretne odluke su, na primer zaštita od meteoroloških uticaja (vodonepropusnost i propusnost na promaju, zaštita od sunca itd.) i elementi sigurnosti.
Savremeni prozor obavlja više funkcija koje su međusobno čvrsto povezane. Povezano sa njima govori se o svetlosnoj, toplotnoj i zvučnoj udobnosti prostora, o kvalitetu vazduha u prostoru, o zaštiti od atmosferskih uticaja i o psihofizičkim efektima.

Prozor korisnicima prostora nudi vizuelnu komunikaciju sa spoljnjom okolinom. Ponekad mora osiguravati osećaj sigurnosti te nuditi mogućnost stvaranja intimnosti, kada se to želi. Dovoljna površina i pravilan raspored prozorskih okana nudi odgovarajući stepen prirodne osvijetljenosti prozora pa time snižava potrebu za energijom, veštačkom rasvetom i smanjuje toplotno opterećenje prostora. Pored toga, pametnim planiranjem zaštite, smanjuje potreba za hlađenjem zgrade. Sve ove činjenice povećavaju tržišnu i upotrebnu vrednost zgrade.
Kvalitet prozora može se posmatrati merljivim, objektivnim kriterijumima i nemerljivim, subjektivnim kriterijumima. Prvima pripadaju ispunjavanje zahteva tehničke, funkcionalne i dizajnerske prirode, a drugima, na primer, estetski i do neke mere dizajnerski kriterijumi.
Namena prozora
Pri kupovini prozora važno je znati za kakvu se namenu kupuju prozori i izabrati kriterijume na osnovi kojih se donosi odluka. Radi li se o novogradnji ili zameni prozora na zgradi kulturnoga nasleđa, u postojećoj kući ili stanu u više stambenoj zgradi? Kod novogradnje se može ujednačiti prema minimalnim zahtevima propisa, a može se odlučiti za postizanje niskoenergetskog standarda ili standarda pasivne gradnje.
Pri obnovi kuće ili stana zamena prozora može biti zbog njihove dotrajalosti ili zato što se izmenom starih prozora postižu znatne uštede troškova za grejanje i smanjuju troškovi održavanja, a u razumnom se roku investicija vraća.
Ako su izabrani kriterijumi zadovoljavajuće protumačeni, preostaje potraga za odgovarajućim proizvodom. Ali, to i nije sasvim jednostavno jer proizvođači navode slične prednosti za svoje proizvode. Konkurencija na tržištu je velika, informacije se brzo šire i slabi proizvođači se brzo otkriju. Naravno, teško je paušalno dati prednost jednom proizvođaču nad drugim. Razlike su u detaljima koji mogu biti stvar dogovora kupca i proizvođača (tip i debljina prozorskih profila, materijali i izrada dihtovanja, tip zastakljenja, vrsta okova i sl.). Pritom treba istaknuti da mnogi proizvođači, posebno prozora od PVC-a upotrebljavaju slične ili jednake osnovne elemente, tj. prozorske profile, dihtunge i okove. Važno je znaju li te osnovne komponente sastaviti u kvalitetan konačni proizvod i ugraditi ga u saglasnosti sa pravilima struke.
Vrlo važno merilo pri izboru prozora je njihova cena, iako ne bi bilo dobro izabrati samo na temelju tog kriterijuma, posebno ako su pri prvoj ugradnji ili izmeni prozora postavljeni nešto viši ciljevi. Brižan investitor gleda će na dugoročne efekte i u kupovnoj ceni u obzir uzeti npr. tehničke prednosti, ekološke uticaje, garantne rokove, predviđene intervale održavanja.
Prozori su jedan od onih sastavnih delova zgrade za koje je važno da sačuvaju svoju funkcionalnost sve do kraja svog tehnološkoga veka trajanja. Za jednostavniju porodičnu kuću analiza životnih troškova (LCC- life circle cost) možda nije najnužnija, ali je nužna kod poslovnih, javnih, višestambenih i sličnih zgrada. Nezgodno bi bilo kada bi nakon nekoliko godina stanovanja ili rada u zgradi ili stanu stolariju trebalo menjati zbog nesrazmerno visokih toplotnih gubitaka, niskog nivoa udobnosti u prostoru ili banalnih tehničkih manjkavosti.
Zbog toga se na početku treba raspitati za garantne rokove i servisne mreže, ali i proveriti hoće li ugradnju obaviti osposobljena ekipa. Prednost treba dati ponuđaču koji u paketu nudi i druge proizvode, ugradnju svih tih elemenata i odvoz otpadnog materijala. Nisu nevažne reference i tradicija izvođača, moguća prošla iskustva, potvrde o kvalitetu proizvoda i sl. Ne bi bilo korektno tvrditi da noviji i trenutno manje poznat proizvođač ne može ponuditi dobre proizvode, stoga treba od ponuđača zahtevati pismene dokaze o ispitivanju tehničkih karakteristika prozora.

Vrste prozora
Tehnički gledano, danas je moguće postići jednako vredne toplotne, svetlosne i zvučne karakteristike bez obzira na upotrebljeni materijal. Pri konačnoj će se odluci povrh subjektivnih merila (recimo lično preferiranje određenoga materijala) u obzir uzimati položaj i orijentacija prozora odnosno izloženost vremenskim uticajima, mogućnost čišćenja i održavanja (sigurnost i dostupnost i sa spoljnje strane) te drugi činioci.
Uobičajeno znači da su PVC ili aluminijumski prozori dugoročno otporniji na vremenske uticaje bez posebnog održavanja. Kod drvenih je obavezno obnavljanje završnih slojeva svakih nekoliko godina, posebno na izloženijim lokacijama. Kod drvenih je prozora popravak manjih oštećenja i ogrebotina jednostavniji nego kod PVC prozora. Ako je još do pre nekoliko godina u mnogim državama vredelo da su PVC prozori znak tehnološkoga napretka i u velikoj su meri istisnuli drvene prozore, poslednjih se godina drveni prozori polako ali sigurno vraćaju – nešto zbog bolje zaštite drvene konstrukcije, nešto zbog ekoloških razloga, u dobroj meri zbog prestiža, drvo je još uvek jedan od najplemenitijih materijala u građevinarstvu.
Ant.
BEZ KOMPROMISA
Pri izboru prozora treba imati u vidu da jeftiniji proizvod ne znači da je povoljniji, a skuplji proizvod ne znači da je nepovoljniji, posebno gledajući vek trajanja. Nije pametno zbog postizanja niže cene stvarati kompromise na štetu kvaliteta proizvoda. Dugoročno se to obično osveti češćim održavanjem i obnovom, slabijim tehničkim karakteristikama, stambenim neudobnostima i kraćoj trajnosti (troškovi održavanja i rada).
